Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to porowaty beton, który tak jak inne przydomowe powierzchnie wymaga naszej ingerencji, aby zachować swój wygląd i funkcjonalność na długie lata. 

Czy kostka się niszczy?

Oczywiście! Lista niebezpieczeństw jest dość długa, a działanie każdego z czynników może być niedostrzegalne dla gołego oka od razu. Pierwszym i najgorszym wrogiem naszego podjazdu, chodnika, czy tarasu jest woda. Kostka brukowa sama w sobie ma bardzo ograniczoną chłonność, jednak z czasem może potrzebować dodatkowego wsparcia by w pełni zachować swoją funkcjonalność. Woda sieje spustoszenie zwłaszcza zimą, gdy termometry wskazują temperaturę ujemną- zamarzająca woda narusza porowatą strukturę betonu robiąc miejsce dla rozwijających się grzybów, glonów, mchów i innych niepożądanych organizmów niszczących nasze podjazdy i chodniki.  Kolejne popularne czynniki wpływające tym razem na walory estetyczne naszej powierzchni to wszechobecne zabrudzenia od oleju silnikowego, preparatów samochodowych, a także alkoholu lub tłuszczu z grilla, gdy kostka zdobi nie tylko nasz podjazd, ale także taras. Takie zabrudzenia wnikają w pory betonu i zostają z nami na bardzo długo. Warto również wspomnieć, że do niszczenia kostki przyczynia się sól i chemikalia pochodzące z odśnieżanych zimą ulic. Ostatnią kwestią na dość długiej liście pozostaje zanikający od promieni słonecznych i ścierania się nawierzchni kolor naszej powierzchni. Ze względu na walory estetyczne co raz częściej decydujemy się na kostkę kolorową, która bardziej niż jej podstawowa, szara wersja narażona jest na utratę barwy. 

Co zatem daje nam impregnacja? 

Impregnacja to dodatkowe ograniczenie chłonności wody, a co za tym idzie – większa odporność kostki na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia, a także zapobieganie utracie koloru. Taka ochrona może dodać naszemu podjazdowi lub tarasowi dodatkowe kilka lat użytkowania. 

Jaki impregnat?

Na rynku znajdziemy produkty, które bez problemu dobierzemy do naszych potrzeb. Impregnaty będą inne w zależności od tego, jak mają zabezpieczać. Jedne impregnaty będą zmniejszać chłonność kostki, drugie usuwać wykwity solne lub porosty, kolejne odświeżać kolor, nadawać efekt mokrego betonu (połysk) lub nadawać powierzchni antypoślizgowości. Jednak bez obaw, nie znaczy to, że musimy wyposażyć się w 5 różnych produktów i powtarzać impregnację tyle samo razy. Posiadamy produkty, które będą łączyć w sobie kilka funkcji zabezpieczających. 

Kiedy i jak impregnować? 

Przede wszystkim im wcześniej od ułożenia tym lepiej, ale ze względu na właściwości betonu, z którego zrobiona jest kostka nie wcześniej niż miesiąc od jej wyprodukowania. Powierzchnię przed zabiegiem należy oczyścić myjką wysokociśnieniową, a następnie osuszyć. Impregnujemy  w miesiącach, gdy temperatura mieści się w przedziale 10-25 stopni, a prognoza pogody nie wskazuje na deszcz w nadchodzących dwóch dniach. Również dobrym pomysłem będzie powstrzymanie się od impregnacji w bardzo słoneczne dni, aby zapobiec szybkiemu parowaniu substancji zabezpieczającej. Do wykonania takiego zabiegu używamy specjalnych wałków lub metody natryskowej, a metoda dobierana jest w zależności od wielkości powierzchni. Warto zaznaczyć, że każdy impregnat wymaga od nas innej ilości warstw, dlatego najistotniejszą rzeczą jest impregnacja zgodna z zaleceniami producenta.